KİRALAMA KOŞULLARI

merhaba

Burada belirtilen kiralama koşulları özet niteliğinde olup ön bilgilendirme amaçlıdır. Tüm şart ve kurallar, kiralama anında karşılıklı imzalanacak olan “Araç Kiralama Kontratı” ve ekinde bulunan ”Araç Kiralama Koşul ve Şartları” ile geçerlidir.

1- Ehliyet & Sürücü Yaşı

Sürücüler scooter ve mopet grubu araçlar için en az 1 yıllık ehliyet ve en az 18 yaş, ekonomi, kompak araçlar ve motosikletler için en az 2 yıllık ehliyet ve en az 21 yaş, standart ve daha üst grup araçlar için en az 3 yıllık ehliyet ve en az 25 yaş, lüks ve yüksek grup araçlar için en az 5 yıllık ehliyet ve en az 28 yaş ve geçerli yerli veya uluslararası ehliyet sahibi olmak zorundadır. Eğer 75 yaş üstüyseniz lütfen bize bildiriniz, bazı bölgelerde yaş sınırlamaları geçerli olabilir.

2- Minimum Kiralama Süresi

Minimum kiralama süresi 3 gün ve/veya 36 saattir. 1 gün kiralama 12 saat olarak hesaplanmaktadır. 36 saatten az kiralamalarda 24 saat ücreti uygulanır.

3- Fiyatlara Dahil Olanlar/Olmayanlar

Fiyatlara dahil olanlar: Sınırsız kilometre, üçüncü şahıs (trafik) sigortası (yasal sınırlar dahilinde), kasko sigortası(sadece otomobil için), KDV, yerel vergiler, kask. Uzun dönemli kiralamalarda özel fiyat ve şartlar uygulanabilir(en az 30 gün).

Fiyatlara dahil olmayanlar: Yakıt, ferdi kaza sigortası, kasko sigortası(mopet, scooter ve motosikletler için), isteğe bağlı sigortalar, tek yön kiralama bedeli, isteğe bağlı ekstra hizmetler (ek sürücü, bebek ve çocuk koltuğu, navigasyon cihazı, kask, koruyucu kıyafet vs), park ücretleri, otoban geçiş ücretleri, ofis/havalimanı sınırları dışında aracı teslim etme ve teslim alma ücretleri.

4- Ödeme Şartları

Araç rezervasyon ve fiyat garantisi için, rezervasyon sırasında toplam kiralama ücretinin en az %20’si tutarında ön ödeme talep edilebilir ve kalan bakiye araç tesliminde ödenir. Eğer rezervasyon sırasındaalışınıza 3 günden az süre kaldıysa kiralama bedelinin tamamı talep edilebilir. Ödeme için Visa/Master kredi kartları, nakit, banka havalesi kabul edilir. Kredi kartları ile sadece yerel para birimi TL olarak ödeme yapılabilir.

Depozit Şartları: Araç kiralama dönüşünde sigorta kapsamı dışında oluşabilecek hasar, hatalı kullanım arızaları, eksik yakıt,kira günü uzatmaları, ödenmemiş trafik cezaları vb. ek masraflar için araç tesliminde müşterinin kredi kartından minimum 1000 TL teminat olarak provizyon alınır. Provizyon teminatın karttan tahsil edilmesi değil, kiralama süresince teminat miktarının bloke edilmesidir. Bazı araç gruplarında teminat miktarı daha yüksek olabilir. Bunun için kiralama başlangıcında müşterinin adına olan minimum 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan bir Visa/Master kredi kartı bilgileri kiralama kontratına eklenir. Araç tesliminde kredi kartı aslı, sahibi ve bilgileri mevcut değil ise araç kiralanmaz ve rezervasyon iptal koşullarına göre iptal edilir. Nakit depozit kabul edilmez.

5- Sigorta Bilgileri

a) Üçüncü Şahıs (Trafik) Sigortası:

Müşterinin kiraladığı araçla (mopet,scooter ve motosikletler DAHİL) üçüncü sahıslara, diğer taşıtlara, mülklere vereceği maddi ve manevi zararları Trafik Sigortası geçerli limitleri oranında karşılar. Kanunen belirlenen limitlerin üzerinde çıkacak zararlar müşterinin sorumluluğundadır.

b) Kaza Sigortası (KASKO):

Sadece BMS tarafından kiraya verilen otomobiller için geçerli olup, mopet, scooter ve motosiklet bu sigorta kapsamında değildir. Kiralanan otomobilde çarpışma sonucu oluşacak hasarları, hasar anında firmamıza bilgi verilmesi ve gerekli alkol, trafik raporlarının hasar anından itibaren 48 saat içinde ilgili ofisimize teslim edilmesi durumunda kapsar. Kiralanan araç grubuna göre, oluşacak hasarın ilk 500 TL ile 1000 TL arasındaki kısmı sigorta muafiyet kapsamında olup, müşteriye aittir. Muafiyet bedeli isteğe bağlı ek sigorta, Muafiyet Sigortası (Super Kasko) kiralama başlangıcında satın alınarak sigortalanabilir. Kaza Sigortası (Kasko), kullanım hataları sonucu oluşabilecek mekanik arızaları, anahtar kaybı, stepne/avadanlık/ruhsat/cant kapağı/silecek/anten kaybı, yanlış yakıt dolumu, far ve Radyo/CD çaların açık unutulması sonucu oluşacak akü masraflarını, lastik yarılmalarını, cam ve far kırılmalarını, çocuk koltuğu, navigasyon cihazı, Radyo/CD çalar vb. ekipmanın çalınması, kaybı, hasarı, araç dönüşünde oto kuaför temizliği gerektirecek kadar aracın kirli iade edilmesinden dolayı temizlik masraflarını, sigara/döşeme yanıklarını karşılamaz. Kaza trafik raporlarına göre, müşterinin %100 kusurlu olduğu hasarlarda veya araçtaki sigorta kapsamı dışındaki masraflardan dolayı, aracın serviste geçireceği süre ya da tekrar kiraya hazır olana kadar geçecek süre, iş kaybı olarak, kiralama kontratındaki günlük kira ücretinden hesaplanarak müşteriden tahsil edilir.

c) Hırsızlık Sigortası:

Sadece BMS tarafından kiraya verilen otomobiller için geçerli olup, mopet, scooter ve motosiklet bu sigorta kapsamında değildir. Otomobilin kiralama süresi içerisinde anahtar müşteride ve araç park halindeyken, zorlanarak çalınması ve çalınma tutanağının en yakın polis/jandarma karakolundan alınarak 24 saat içinde firmamıza bildirilmesi durumunda araç bedelini, sigorta muafiyet bedeli düşülükten (araç grubuna göre 500.-TL / 1000.-TL) sonraki kısmını karşılar. Aracın anahtarı müşteri tarafından firmamıza iade edilmelidir, aksi takdirde hırsızlık sigortası geçersizdir. Anahtarın müşteri tarafından kendisi dışında üçüncü bir şahsa verilmesi ya da kaybedilmesi sonucu aracın anahtarla çalınması halinde hırsızlık sigortası çalınmayı emniyeti suistimal olarak değerlendirir ve araç bedeli müşteri tarafından ödenir. Aracın çalınması ile sigortanın araç bedelini ödemesi arasında geçen süre iş kaybı tazminatı olarak müşteriden tahsil edilir. Müşterinin sorumluluğu maksimum 30 günle sınırlıdır.

d) Muafiyet Sigortası (Süper Kasko):

Sadece BMS tarafından kiraya verilen otomobiller için geçerli olup, mopet, scooter ve motosiklet bu sigorta kapsamında değildir. Çarpışma sonucu oluşacak hasarların ekonomik ve kompak otomobil gruplarında 500.-TL, standart ve geniş bagajlı otomobil gruplarda 800.-TL, minibüs ve lüks grup otomobillerde 1000.-TL’ye kadar olan kısmı Kaza Sigortası (Kasko) sigortası muafiyet kapsamındadır. Müşteri kiralama başlangıcında ek ücret ödeyerek isteğe bağlı Muafiyet Sigortası (Süper Kasko) satın aldığında, yukarıdaki muafiyet bedellerinden sorumlu tutulmaz.

e) Lastik, Cam, Far Sigortası (LCF):

Sadece BMS tarafından kiraya verilen otomobiller için geçerli olup, mopet, scooter ve motosiklet bu sigorta kapsamında değildir. Müşteri kiralama başlangıcında ek ücret ödeyerek kaza dışı durumlarda oluşacak lastik yarılmaları, far ve cam kırılmalarını isteğe bağlı LCF (Lastik, Cam, Far) sigortası satın alabilir.

f) Ferdi Kaza Sigortası:

Sadece BMS tarafından kiraya verilen otomobiller için geçerli olup, mopet, scooter ve motosiklet bu sigorta kapsamında değildir. Kiralanan otomobil içerisindeki yolcuların sigorta poliçesinde belirlenen limitler dahilinde tedavi masraflarını karşılar. Bu sigorta tüm ofislerde mevcut olmayabilir ya da ek bedelle satın alınabilir.

Önemli Notlar

Sigortaların geçerli olabilmesi için, sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması, araçları karayolları dışında kullanmaması, trafik ve alkol raporlarının kaza anında tutulup, 48 saat içinde ofisimize teslim edilmesi, kiralama sözleşmesinde ismi yazılı olanlar dışında kullanılmaması, araç ruhsatında belirtilen yük haddi dışında taşıma yapılmaması, aracın kaza yerinde terk edilmemesi ve en yakın ofise haber verilmesi gerekmektedir. Hasarın araç dönüşünde fark edilmesi ve hasar anında gerekli raporların alınmaması halinde sigorta geçersizdir ve beyanla sigortadan hasar karşılanmaz.

6- Müşterinin Sorumlulukları

a) Araç, aksesuarları ve anahtarları ile birlikte müşterinin sorumluluğundadır. Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz ve size verilmiş veya araca monte edilmiş bir güvenlik cihazı mevcutsa onu kullanınız. Hasara neden olabilecek kötü hava koşullarına karşı aracı korumalısınız. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.

b) Güvenle, yol koşullarına ve hız sınırlarına uyarak aracı kullanmak müşterinin sorumluluğundadır.

c) Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, aracın sahibi konumunda olarak, aracı 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız. Daha sonra ortaya çıkacak herhangi bir suç, park cezası, trafik cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu müşteriye aittir. Buna ek olarak, talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir. Bu paragrafta izah edilen zorunluluklardan dolayı, araç BMS’ye iade edilene kadar kiralama sözleşmesi yürürlükte kalacaktır.

d) Aracın köprü, çukur ve kasis gibi düşük seviyeli yere vurması, arazide ve kumsalda kullanılması sonucu oluşabilecek tüm zararlar ile bu yerlerde kullanılması nedeniyle aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşabilecek hasarların sorumluluğu müşteriye aittir. Araçta hiçbir değişiklik yapmamanız gerekmektedir.

e) Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz.

f) BMS tarafından verilmiş yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Eğer size onay verirsek, yapılan işle ilgili harcamaları belgelemeniz durumunda tarafınıza ödeme yapılacaktır.

g) Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen BMS’yi uyarmanız gerekmektedir. Güvenlik nedeniyle hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyi görülmesi halinde derhal BMS ile temasa geçiniz.

h) Aracı Kiralama Sözleşmesinde belirtilmiş olan yere müşterinin, normal çalışma saatlerimiz içinde, getirmesi gerekmektedir. Aracın durumu kontrol edilerek, bizim çalışanlarımız ya da yetkilendirdiğimiz kişiler tarafından görülerek teslim alınmalıdır. Eğer aracın durumunu siz kontrol edemeyecek durumdaysanız veya aracı çalışma saatleri dışında iade etme konusunda sizinle anlaştıysak, yetkilendirdiğimiz kişi ya da bizim çalışanımız tarafından durumu tespit edilinceye kadar geçen sürede ortaya çıkacak zararlardan siz sorumlu olursunuz.

i) Araçta onayımız dışında yapılan değişikliklerden dolayı, kiralama öncesi durumuna döndürmek için yapacağımız harcamalar (örneğin ekstra onarım zamanı ya da gereken malzeme ve aletler için ) veya aracın içinin zarar görmesi durumunda kabul edilebilir hasar bedellerini ödemek durumunda kalırsınız.

j) Aracı iade etmeden önce herhangi bir şahsi eşyanız olup olmadığını kontrol ediniz.Araç içinde unutulan özel eşyalardan sorumluluk kabul edilmez.

k) Mopet, Scooter ve motosiklet sürücüleri trafik kuralları gereği ve kendi güvenlikleri nedeniyle kask kullanmak zorundadır.

7- Ek Sürücüler

Kiralık araç kiralayan sürücü dışında 1 ek sürücü tarafından daha kullanılabilir. Ek sürücünün aracı kullanabilmesi için kiralama sözleşmesinde kayıt edilmesi gerekmektedir. Ek sürücü için ilave ücret talep edilebilir. Müşteri, rezervasyon sırasında ya da kiralama başlangıcında bu opsiyonu satın alabilir. Ek sürücü ehliyet ve yaş kriterlerine uymalıdır. Kiralama sözleşmesinde kimliği belirtilmemiş bir sürücü kaza yaparsa sigortalar geçersiz olacak ve hasar bedelinin tamamı müşteri tarafından ödenecektir.

8- Uçuş Bilgileri

Havaalanı teslim ve dönüşlü kiralamalarda, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek müşterinin sorumluluğundadır. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgilerinin tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, zamanında bildirilmeyen uçuş bilgileri ya da değişikliklerinden dolayı araç teslim veya dönüşünde yaşanabilecek sorunlardan firmamız sorumlu olmayacak ve herhangi bir ücret ödemeyecektir.

9- Araç Teslim & İade Şartları

Kiralanacak otomobili ofisimiz veya adresinizden, havaalanlarından teslim ve iade yapabilirsiniz. BMS ofislerinin bulunduğu yerlerde, ofis çalışma saatleri içerisinde, ofise 5 km. ye kadar olan mesafelerde teslim veya iade ücreti alınmaz. Teslim ve iade adresinin 5 km.nin üzerinde olması durumunda kilometre başına 1 TL ücret alınır. Havaalanları hariç, ofis çalışma saatleri dışında teslim ve iade ek ücrete tabidir.

10- Tek Yön Kiralama

Araç iade yeri BMS’nin merkez ofisinin bulunduğu şehrinden farklı bir şehir olursa, bu tip kiralama tek yön kiralama olarak adlandırılır. Bu tip kiralamalarda teslim ve iade şehirleri arasındaki mesafe km. başına 1.- TL ile çarpılarak tek yön kiralama ücreti hesaplanıp kiralama bedeline eklenir. Bu ücret kiralanan aracın alış ofisine götürülmesi için gereken hizmet bedelini kapsar.

11- Araç Grup/Model

Belirli araç modeli ve markası garanti edilemez. İstenilen grup ve özellikler garanti edilir(kompakt, A/C, düz vites, otomatik vites, ABS, vb). BMS elinde olmayan nedenlerden dolayı oluşabilecek durumlarda (aracın bir önceki müşteriden geç veya hasarlı dönmesi, teknik arıza, force majeure vb.) aracı muadili veya daha üst grupla değiştirme hakkını saklı tutar.

12- Geç/Erken İade

Geç İade: Araç kontratta belirtilen iade saatinden daha sonra döndüğünde, 1 saate kadar olan gecikmelerde, önceden haber verilip tarafımızca onaylandığında, ek ücret alınmaz. 1 ile 3 saat arasındaki gecikmelerde, her gecikilen saat için saat başına günlük kiralama ücretinin 1/3’i kadar ek ücret tahsil edilir. 3 saat ve üzeri gecikmelerde ekstra gün ücreti tahsil edilir. Kiralayan haber vermeksizin aracı geç iade edemez ve BMS’nin onayı olmadan kira süresini uzatamaz. BMS aracı bir sonraki rezervasyona hazır etmesi gerektiği durumlarda kira uzatmayı onaylamama hakkını saklı tutar.

Erken İade: Kiralama sözleşmesinde yazılı teslim/iade saatinden erken dönen kiralık araçlarda ücret iadesi yapılmaz.

13- Araç durumu

Araç,müşteriye teslim edildiği durumda, ruhsat, plaka ve avadanlıkları mevcut olarak iade edilmelidir. Normal yıkama ile giderilemeyecek, oto kuaförü gerektiren durumlarda temizlik ücreti ayrıca tahsil edilir.

Erken İade: Kiralama sözleşmesinde yazılı teslim/iade saatinden erken dönen kiralık araçlarda ücret iadesi yapılmaz.

14- Yakıt Politikası

Araçlar dolu depo ile kiralanmaz. Araç kiralama başlangıcında yakıt deposu seviyesi nasılsa, aynı seviyede iade yapılması gereklidir. Eksik yakıtla dönen araçlardaki eksik yakıt farkı aracın iadesinde tahsil edililir. Lütfen ihtiyacınıza göre yakıt satın alınız; fazla yakıtla dönen araçlarda yakıt iadesi yapılmaz. Dilerseniz kiralama başlangıcında ücreti tahsil edilmek üzere ön ödemeli yakıt siparişi verebilirsiniz. Araç kiraya çıkmadan önce talep edilen yakıt (1/4, 1/2, tam dolu depo) araca doldurularak ücreti teslimde peşin tahsil edilir. Ön ödemeli benzin hizmeti satın alarak kiraladığınız aracı dönüşte boş depo ile getirmeniz gerekmektedir; fazla yakıtla dönen araçlarda yakıt iadesi yapılmaz.

15- Trafik Cezaları

Kiralama süresince trafik kurallarını ihlal etiğinizde oluşabilecek trafik cezaları (size tebliğ edilemeyen mobese kamera kayıtları dahil), otoban/köprü/park bedelleri müşteriye aittir. Bu cezaları zamanında ödemediğinizde, trafik/vergi dairesi tarafından araç sahibi olarak merkez ofisimize ceza tebliğ edilir ve kiralama bitmiş olsa bile daha sonra oluşan faizi ve hizmet bedeli ile sizden tahsil edilir. Lütfen cezaları zamanında ödeyerek ek faiz ve ücretleri ödemek zorunda kalmayınız.

16- Yurtdışına Çıkış

Kiralık araçlar yurtdışına çıkarılamaz. Aksi takdirde sigortalar geçerliliğini yitirir ve müşteri araç bedelini ödemekle yükümlü olur.

17- İptal Koşulları

İptal koşullarına uygun olarak müşteri rezervasyonunu önceden haber vererek iptal ettirebilir. Rezervasyonunuzu iptal etmek zorunda kaldığınızda, BMS araç kiralama alış tarihine kadar kalan süreye göre iptal ücreti tahsil eder.

– İptal ücretleri: Kiralama başlangıcından 0-2 gün önce yapılan iptallerde depozit bedeli ya da 2 günlük kira ücreti (hangisi yüksekse) tahsil edilir. 3-6 gün önce yapılan iptallerde 1 günlük kira bedeli 7 gün veya daha öncesinde yapılan iptallerde 25 TL idari hizmet bedeli tahsil edilir.

-Erken dönen kiralamalarda, aracın rezervasyon tarih ve/veya saatinden geç teslim alınması durumunda, aracın haber verilmeden rezervasyon saatinde teslim alınmaması durumunda (no show) ve kiralama başlangıcından sonra yapılan iptallerde iade yapılmaz. Bütün iptaller yazılı olarak info@bodrummotosikletkiralama.com adresine email ile gönderilmelidir. İptal talepleri BMS’ ye ulaştığı andan itibaren işleme konulur.

BMS kendi ofisi dışındaki hizmet noktalarında diğer iş ortağı araç kiralama firmalarından aracı olarak araç kiralama hizmeti verebilir. Firmamız aracılığı ile iş ortağımız firmalardan yapılan kiralamalarda, kiracı firmanın kiralama şartları geçerlidir. Fiyatlar, genel bilgiler, koşullar ve şartlar önceden bildirilmeden değiştirilebilir ve ofis lokasyonlarına göre farklılık gösterebilir. Web sitemiz ve fiyatlarımız dönemsel olarak güncellenebilir.

18- Sözleşmeyi Sonlandırma

Aşağıda belirtilen ana koşullara uymamanız durumunda, BMS sözleşmeyi tek taraflı olarak fesheder.

a) Müşterinin, kira bedellerini zamanında ödememesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fesih olur. Bu durumda müşteri aracı derhal iade etmek durumundadır. Aracın iade edilmemesi halinde, kiracı güveni kötüye kullanma suçunu işlediğini resmen kabul ve taahhüt eder. Müşterinin borçlarına karşılık herhangi bir malınıza haciz konduğu veya böyle bir konunun müşteriye tebliğ edildiğinin BMS tarafından tespit edilmesi durumunda, BMS bu sözleşmeyi tek taraflı olarak fesheder.

b) Müşteri bir ticari bir firma ise, aşağıdaki durumlarda BMS sözleşmeyi tek taraflı fesheder:

• Müşterinin firmasının tasfiye sürecinde, kayyumda, mallarının yedieminde veya takipte olması,

• Müşterinin firmasının alacaklılarla anlaşmak için hukuki yollara gitmiş olması,

• Müşterinin mallarının borçlarına karşılık haczedildiğinin tespit edilmesi,

• Bu sözleşmenin koşullarına uyulmaması.

c) Bu sözleşmenin tek taraflı olarak sonlandırılması BMS’nin bu sözleşmeden doğan borçlarınızı tahsil etmesini etkilemeyecektir. Eğer müşteri bu sözleşmenin ana gereksinimlerini yerine getirmezse BMS’nin müşteriden ek ücret talep etme hakkı saklıdır. Araç müşteriden geri alınır ve bu durumun oluşmasından dolayı müşteriden ek ücret talep edilebilir.

d) Müşteri, bu sözleşmenin sora ermesinden sonra, her ne kadar sözleşme bitmiş de olsa, aracı güvenli bir şekilde korumak ve en yakın ofise teslim etmek zorunda olduğunu kabul eder.

19- Yetkili Mahkeme

Bu sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda müşteri, bu ülkenin kanunları ve Muğla-Bodrum İcra ve mahkemelerinin yetkili olduğunu kabul ve beyan eder.