İşitme Kaybı! Motorcuların Karşılaştığı Büyük Risk

 In Merak Edilenler

Motorda, görülmez ama önemli bir tehlike de işitme kaybıdır. Yüksek gürültüye ve hava basıncına maruz kalan kulaklardaki reseptörler (sesi beyinin algılayabileceği sinyallere dönüştüren tüyler) ölmeye başlar. Önce hafif bir çınlama ile başlayan bu etki…

Motorda, görülmez ama önemli bir tehlike de işitme kaybıdır. Yüksek gürültüye ve hava basıncına maruz kalan kulaklardaki reseptörler (sesi beyinin algılayabileceği sinyallere dönüştüren tüyler) ölmeye başlar. Önce hafif bir çınlama ile başlayan bu etki zamanla huzursuzluğa döner ve nihayetinde kalıcı duyma hasarlarına sebep olur.

Keyifli bir sürüşten sonra kendinizi hala motor üzerinde hissediyorsanız bilin ki reseptörler deforme olmaya başlamıştır. Bu sebeple bu etkileri en aza indirmenin en iyi yolu kulaklık kullanmaktır. Ama hangi kulaklık, piyasadan alınan 3-5 Tl’lik tıkaçlar dış ortam sesini tamamen kesilmesine çevresel uyarıların algılanamamasına sebep olmakta ve kulakta yüksek basınç oluşturmaktadır.

Alpine Motosafe kulaklıklar ise ayarlanabilir filitrelere sahiptir, kullandığınız motora, hıza ve çevresel şartlara göre istediğiniz seviyeyi seçer, böylece hem çevreden kopmamış hem de kulağınızı korumuş olursunuz.

Son Eklenen Yazılar

Leave a Comment