MOTOR YAĞLARI, SORU & CEVAP

 In Bakım, Merak Edilenler
Piyasada motor yağlarının sınıflandırılması konusunda yanlış bilgiler mevcuttur. Bunlardan en önemlisi Mineral, sentetik ve kısmi sentetik diye adı geçen motor yağlarıdır. Yağlar 3 kıvamda incelenir. Mineral yağlar ham petrolün damıtılmasından oluşan yağlardır. Bunlar rafinasyon prosesinde bazı işlemler yapılarak mineral bazlı yağlar üretilir. Daha sonra mineral bazlı yağlar ile sentetik bazlı yağların karışımından oluşan kısmi sentetik yağlar vardır. Mineral yağlardan daha üstün seviyede, düşük sıcaklıklarda daha akıcı olabiliyorlar, yüksek sıcaklıkta ise buharlaşması daha az olduğundan yağ kaybı daha az olmaktadır.
Özellikle motor teknolojisinin gelişmesinden dolayı en çok kullanılan ve tercih edilen yağlar tam sentetik motor yağları olmuştur. Üretimi diğer tip madeni motor yağlarından daha farklıdır. En önemli özellikleri diğer yağlara göre düşük sıcaklıklarda akıcılığının çok daha iyi olması ve yüksek sıcaklıklarda ise buharlaşmanın yok denecek kadar az olmasından dolayı yağ kaybı azdır. -55 derece sıcaklıkta dahi yağ akıcı olmayı başarmaktadır.
Azami koruma sağlayan yada en üst özelliklere ve şartnamelere haiz olan tam sentetik motor yağları kullanmamız aracımızın sürtünmelerine giden gücü de azaltacaktır. Bu nedenle de aracın yakıt tasarrufu da artabilecektir. İyi motor yağı kullanmak aracınızın yakıt tasarrufunu artırabilir.
Bunun haricinde kötü motor yağı kullandığımız takdirde aşınmalar, yüksek hasarlı sorunlar, motorda hararet ve diğer motor problemleri ile cebelleşebiliriz. Bunun için aracınıza uygun motor yağı kullanmak çok önemlidir.
Aracımızın yağ yaktığını nasıl anlayabiliriz. En büyük kanıt egzos gazıdır. Egzos gazınızda mavi duman hissediyorsanız, maviş duman motor yağının yandığına işaret eder. Bunun yanında tabi ki yağ seviyesini de birçok şekilde ölçerek yağ seviyenizin alçalıp alçalmadığını göreceksiniz. Bu iki doneyi kullanarak aracınızın motor yağının yanıp yanmadığını anlayabilirsiniz.
Bayilik Motor yağlarının kutularının üzerinde 0W33, 0W40 gibi değişik numaralar vardır. Bu sayıların anlamına baktığımızda W harfi İngilizcedeki W kelimesinin baş harfidir. 10W40 diye gördüğümüz yağ, multigray dediğimiz yada çok mevsimli dediğimiz motor yağıdır, yani soğuk şartlarda da sıcak şartlarda da kullanılabilen yağ özelliği gösterir. Bu nedenle bu yağlar eskisi gibi sıcakta ve soğukta ayrı kullanılan yağlar olmayıp, hem sıcak hem soğukta kullanılabilen yağlat özelliği kazanmışlardır. Özellikle yağ konusunda konuşurken yağın viskolite sözü çok geçerlidir. Bu tam olarak akışkanın akmaya karşı gösterdiği direnci ifade eder.
Yüksek viskolite yağ dediğimizde bal kıvamında akması biraz zor bir yağdır. Düşük viskoliteli yağ ise akışkanı fazla olan su kıvamındaki yağlardır. Mesela 0W40 yağı düşük sıcaklıklarda su gibi akışkandır ve direnci akışkanlığa azdır, 40 derece olduğu zaman yüksek viskoliteli olduğundan akışkanlığa direnci artar sıcaklıklardan daha az etkilenir. Ve yüksek viskoliteli olarak tabir edilir.
Motor yağına bakarak yada motor yağını parmaklarımızın arasına alarak, motor yağı hakkında bazı bilgiler edinmeye çalışırız ama motor yağının rengine yada kıvamına bu şekilde bakarak bilgi edinme ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu tarz durumlarda yağ analiz laboratuarlarında yapılan yağ analiz çalışmaları vardır.
Yağ numunelerinizi bu firmalara göndererek ya da yağınızı aldığınız yere başvurarak yağın içersindeki fiziksel, kimyasal özellikleri, içerisindeki metal parçacıklara bakılarak aracın neresinde bir aşınma olduğunu, yağın içersine yakıt karışıp karışmadığını bu tarz analizler yapılarak öğrenebiliriz.
Aracınızın ek kitapçığında belirlenen şartnamelerdeki motor yağlarından daha iyi bir motor yağı kullanmak aracınızın aşınmasını daha da engelleyecektir. Daha az aşınma olacağı için , iç sürtünmelere giden performansı da beygir gücünü azaltacağından dolayı aracınızın performansını artırabilirsiniz. Aracınız için en iyi motor yağını kullanmak aracınızın performansı açısından her zaman bir artıdır.
Bu nedenle asgari koruma olmasa da azami korumayı sağlamak için aracınızda uygun motor yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.
Birçok alternatifimiz vardır. Aracın içersindeki el kitapçığına bakmak gerekir. Araca ait motor yağı belirtilmiştir. Buna uygun da motor yağı tercih edilir. Hangi araca hangi motor yağının uygun olduğunu belirten motor yağı rehberi de vardır. Bunlara bakıp yardım alınabilir. Araç üreticileri kendi ürettikleri araçlarda kullanılacak motor yağlarının kalitesini ve performansını belirlemişlerdir. Buna uymamak aracın performansında büyük düşmelere, hatta arızlara neden olur.
Örneğin 0W30 isteyen bir motor yağı kullanmak yerine 10W40 speclerinde daha kalın bir yağ kullanılırsa, o yağın istenilen noktalara ulaşamamasına ve kuru kalmasına dolayısıyla da arızalara neden olur.
NİSAN 2017, Kaynak: www.motor-yagi.com
Son Eklenen Yazılar

Leave a Comment