Türkiye’ de En Güzel Manzaralı 7 Rota

 In Gezi, Merak Edilenler

Motorunuza binip geze geze, göre göre seyahat etmek gibisi var mı? Tatilin en güzel kısmı yolda olmak diye düşünenlerdenseniz, bir sonraki sürüş maceranız için Karadeniz’den Akdeniz’e, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya uzanan bu seyahat rotalarından birini seçin. Sonra da ehliyetinizi kapıp, Türkiye’nin güzelliklerini keşfedin. Tabii, sık sık mola vermeyi unutmadan!

Seyahat severlerin büyük bir kesimi artık şehirlerarası yolculukta bile uçmayı tercih etse de, bazılarımız hala motosiklet kullanmak ve uzun yola çıkmanın keyfini sürmekten vazgeçmiyor.

1. Çanakkale – Karaburun

Türkiye’nin en güzel deniz ve doğa manzaralarından birine sahip olan bu sürüş rotası, yaklaşık 500 kilometrelik bir yolculuk sunuyor. Çanakkale-Ezine yolu üzerindeki Truva’dan başlayarak, bir çok ören yerini gezebilirsiniz. Altınoluk, Kaz Dağları, Ören, Akçay, Cunda, Dikili ve Eski Foça rotanızın üzerinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Kaz Dağları ve Cunda’da şirin butik otel ya da pansiyonlarda konaklayıp keyifli geçecek bu araba yolculuğunda, çok keyif alacağınız molalar verebilirsiniz. Aceleci davranmadan yolun ve duraklarınızın tadını çıkarmak için gezinizi üç güne yaymanızı tavsiye ederiz.

Görülecek yerler: Büyüleyici Kuzey Ege manzarası, ören yerleri ve koylar

2. Marmaris – Datça – Bodrum

Yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki bu yol, şahane manzarasına rağmen o denli virajlı ve bazı noktalarda o kadar daralıyor ki, sürücü dostlarımız için manzarayı izlemek sakıncalı olabilir 🙂 Yol üzerinde bir yanınızda deniz diğer yanınızda ağaçlar, harika bir atmosfer içinde dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu görüp büyüleniyorsunuz. Özellikle Sakar Geçidi, Gökova Körfezi’nin en nefes kesici manzaralarından birini sunuyor. Datça’da bir gün kalıp aracınızla saklı kalmış sakin koylarını keşfetmek çok keyifli olacaktır…

Görülecek yerler: Datça Yarımadası, Gökova Körfezi ve Bodrum

3. Antalya – Göcek

Dünyanın en ünlü yürüyüş yollarından Likya Yolu’nu takip eden bu rota, tamamen nefes kesici manzaralarla dolu. Deniz, doğa ve antik kalıntıların büyüsüne kapılacağınız bu sürüş rotasının uzunluğu, yaklaşık 350 kilometreyi buluyor. Kemer, Olimpos, Kaş, Kalkan ve Fethiye gibi tatil beldelerine uğrayıp molalar vererek sürüşünüzü çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Çıralı Sahili, Kaputaş Plajı ve Ölüdeniz Tabiat Parkı mutlaka uğramanız gereken duraklardan birkaçı olarak karşınıza çıkacak. Müthiş güzellikte manzaralar bulacağınız Fethiye Körfezi’ nden sonra Göcek’e ulaşacaksınız.

Görülecek yerler: Kemer, Çıralı, Adrasan, Kaş, Kalkan, Fethiye, Ölüdeniz, Kayaköy, Göcek

4. Bartın – Kastamonu – Sinop – Samsun

Batı Karadeniz’in en etkileyici manzaralarına şahit olacağınız bu rota, yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuktan oluşuyor. Bartın’dan Amasra’ya giden yol üzerinde Bakacak Tepe, adı üstünde yol boyunca göreceğiniz en güzel manzaralardan birini sunuyor. Amasra’da ise tarihi bir köprü ile anakaraya bağlanan eski şehir oldukça ilgilinizi çekecek. Sonrasında Çakraz sahili ve Gideros koyu ilginizi çekebilecek diğer noktalardan. Kastamonu’nun sahil kasabası Cide’ye kadar olan yol da manzarasıyla oldukça etkileyici görüntüler sunuyor. 1950’li yıllara dek deniz ulaşımı dışında başka türlü ulaşılamayan Cide, yemyeşil doğası ve temiz deniziyle şimdilerde yazın şehrin en popüler sahil beldesi haline gelmiş. Kastamonu’daki Küre Dağları Milli Parkı ise Karadeniz’in masalsı orman manzaralarına şahit olabileceğiniz bir durak. Sinop’un Gerze ilçesi ve Erfelek Şelaleleri ilginizi çekecek diğer duraklama noktalarınız olacak. Bunun yanı sıra, Hamsilos koyu da bu rotada mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Görülecek yerler: Amasra, Çakraz, Cide, Gerze, Bafra.

5. Bitlis – Van

Bir kısmı Bitlis, bir kısmı ise Van illeri arasında kalan gölün çevresinde yolculuk edeceğiniz bu sürüş rotası yaklaşık 400 kilometreyi kapsıyor. Ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’nün çevresindeki güzellikleri yakından görme fırsatını bulacağınız bu yolculukta, antik çağlara tanıklık etmiş ilginç mekanlar, türbeler, girintili çıkıntılı koylar ve dağlar arasında gezineceksiniz.

Görülecek yerler: Van Gölü, Muradiye Şelalesi, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan.

6. Trabzon – Artvin

Yaklaşık 300 kilometrelik bu yol, yaylalara giriş-çıkışlarınızla daha da uzayacaktır. Karadeniz’in güzel sahilleri, yaylaları ve Kaçkar Dağları’yla süslü bu yol, bahar ve yaz aylarında çok daha keyifli olacaktır. Trabzon’un sahil şeridinden başlayacağınız bu yolculukta, Doğu Karadeniz’in sahillerini, oradan ilerledikçe de yağmur ormanlarını ve muhteşem güzellikteki Karadeniz yaylalarını gezebilirsiniz. Özellikle Rize Ardeşen’den Fırtına Vadisi üzerinden Çamlıhemşin’e uzanan yol, bu rotayı izleyen sürücülere çam ormanları ile süslü büyülü bir görüntü sunuyor.

Görülecek yerler: Sümela Manastırı, Polovit Şelaleleri, Ayder Yaylası, Şavşat.

7. Afyonkarahisar – Ankara

Ankara’dan başlayıp Eskişehir ve Kütahya’dan geçerek Afyonkarahisar’da son bulan bu sürüş rotasında Yazılıkaya, Gordion, Aldavaz Vadisi görülmesi gereken tarihi kalıntılar ve volkanik oluşumlar ile ilgi çekiyor.

Görülecek yerler: Anıtkabir, Frigya Vadisi, Porsuk Çayı, volkanik kaya oyuntuları, dağlar ve bozkır manzaralı yollar.

Kaynak: Skyscanner Türkiye

Recommended Posts

Leave a Comment